Inflace

Účtujeme v nominálu, ale žijeme v reálu – inflace

V tomto článku bych rád shrnul několik informací ohledně nynější situace s inflací.

Inflace je opakovaný růst cen, měří ji český statistický úřad pomocí indexu spotřebitelských cen. Jedná se o zboží každodenní spotřeby (např. potraviny, pohonné hmoty)zboží dlouhodobé spotřeby, (např. spotřebiče, oblečení, obuv)služby (např. energie, pojištění, instalatérské práce).

Mírná inflace nám jako spotřebitelům neubližuje a nutí nás neodkládat spotřebu, což vede k růstu poptávky, a ta zase pomáhá růstu zaměstnanosti a mezd. Díky tomu mají lidé více peněz na spotřebu, a tím se kruh uzavírá. Mírná inflace je tedy pro zdravou ekonomiku klíčová.

Jak je to s inflací a s úroky na spořících účtech v bankách

inflaci 15 % a úrokem na spořicích účtech kolem 6 %, v bance reálně ztrácím 8 % ročně. Tedy ze 100 000 Kč ztratím 8 000 Kč v reálné hodnotě peněz, ale v nominální hodnotě mám stále 100 000 Kč. A jelikož i u inflace funguje složené úročení, tak se průběžně nasčítává. Zkuste si schválně spočítat v kalkulačce jak inflace uškodí penězům za 15 let.

 

Jak tedy pracovat s inflací?

Ideální stav pro naše portfolia nastává, když mám v bance, na spořáku, rezervu maximálně na 3-6 měsíčních výdajů (3 měsíce zaměstnanec, 6 měsíců podnikatel), peníze, které mám nad tuto rezervu rozdělím dle svých cílů například pomocí Markowitzovi teorie portfolia a tím se moje portfolio stává rezistentní vůči inflaci.

Nejlepší ochranu před inflací dlouhodobě poskytují hmotné investice – obecně cokoliv hmatatelného, co má nějakou reálnou užitnou hodnotu – takový majetek si tu reálnou hodnotu s inflací udržuje. Jsou to typicky nemovitosti, polnosti, lesy – jsou to i akcie firem na burze, nebo mimo burzu – je to svým způsobem i zlato.

Jaké jsou příčiny současné vysoké inflace?

Zejména jde o narušení dodavatelských řetězců během pandemie, zvýšení poptávky domácností po pandemii a samozřejmě válka na Ukrajině. Inflaci pohání také růst cen energií – elektřiny, zemního plynu a ropy. Drahé energie se navíc promítají do cen ostatního zboží a služeb, protože firmám rostou výrobní a přepravní náklady.